Parish and town election results 2019

Contested elections

The list below details the results for each parish or town ward where there was a contested election.

Expand all

  • Berkhamsted Town - Castle Ward
    Berkhamsted Town - Castle Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Sue Beardshaw  Conservative   643  
    Stephen Claughton  Liberal Democrats   1234  Yes
    David Collins  Conservative   638  
    Wendy Conian  Liberal Democrats   1218  Yes
    Paul De Hoest  Green   967  Yes
    Rick Freedman  Liberal Democrats   1253  Yes
    Melanie Llewellyn  Conservative   570  
    Andrew Peeler  Liberal Democrats  1236  Yes
    Ian Reay  Conservative   672  
    Thomas Ritchie  Conservative   578  
    Turnout: 45%
    Rejected ballot papers: 23
  • Berkhamsted Town - East Ward
    Berkhamsted Town - East Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Elaine Collins Conservative   477  
    Geraldine Corry Liberal Democrats   1142  Yes
    Patrick Fisher  Liberal Democrats  1252  Yes
    Peter Kirk  Conservative  526  
    Tracy Porter Conservative  579  Yes
    Garrick Stevens Liberal Democrats   1369  Yes
    Nigel Taylor  Liberal Democrats  1178  Yes
    David Ward  Conservative   541  
    Turnout: 41%
    Rejected ballot papers: 37
  • Berkhamsted Town - West Ward
    Berkhamsted Town - West Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Anthony Armytage  Conservative   599  Yes
    Tim Groves  Conservative   546  
    Mary Hardinge  Green   908  Yes
    Jackie Jones  Conservative   584  Yes
    Peter Matthews  Conservative   500  
    Peter White  Liberal Democrats   1098  Yes
    Nicky Woolner Liberal Democrats   1107  Yes
    Turnout: 38%
    Rejected ballot papers: 22
  • Little Gaddesden
    Little Gaddesden election result 2019
    Candidate Description  Votes  Elected 
    Lynette Hyde  346  Yes
    Paul Kelly   318  Yes
    Sarah Lawson   293  Yes
    Kathryn Magson   192  Yes
    Susan Pritchard   273  Yes
    John Saner   298  Yes
    Edward Senior    93  
    Jim Townsend   313  Yes
    Turnout: 48%
    Rejected ballot papers: 11
  • Nash Mills
    Nash Mills election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Lisa Bayley  Nash Mills Residents for Nash Mills   507  Yes 
    Michele Berkeley  Nash Mills Residents for Nash Mills   479  Yes
    John Birnie  Conservative   189  
    Christopher Bowden-Hawkins Conservative   198  
    Alan Briggs  Nash Mills Residents for Nash Mills   465  Yes
    Nicola Cobb  Nash Mills Residents for Nash Mills   490  Yes
    Terence Collins  Conservative   242  
    Louise Gross  Conservative   224  
    Angela Heins  Conservative   191  
    Dave Jackson  Conservative   214  
    Mandy Lester  Nash Mills Residents for Nash Mills   466  Yes
    Jan Maddern  Nash Mills Residents for Nash Mills
     680  Yes
    Ijlal Malik Labour   123  
    Steve Roberts  Nash Mills Residents for Nash Mills   450  Yes
    Mark Rutherford  Green   175  
    Mandi Tattershall  Labour   125  
    Emily Tout Nash Mills Residents for Nash Mills   385  Yes
    Turnout: 37%
    Rejected ballot papers: 7
  • Tring Town - Bunstrux Ward
    Tring Town - Bunstrux Ward election result
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    John Bowden  Liberal Democrats   853  Yes
    Alex Caps Liberal Democrats   753  Yes
    Paul Elley  Liberal Democrats   785  Yes
    Henry Grace  Conservative   456  
    Stephen Hearn  Conservative   507  
    Phil Hills  Conservative   432  
    Susan Lanning Conservative   410  
    Phil McDowell  Liberal Democrats   742  Yes
    Roxanne Ransley  Liberal Democrats   895  Yes
    Paul Richardson  Conservative   345  
    Turnout: 37%
    Rejected ballot papers: 46
  • Tring Town - Dunsley Ward
    Tring Town - Dunsley Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    James Davies  Liberal Democrats   476  
    Penny Hearn  Conservative   519  Yes
    Mike Hicks Conservative   417  
    Rosemarie Hollinghurst  Liberal Democrats   562  Yes 
    Alex Macdonald  Liberal Democrats   484  Yes
    Gerald Wilkins Conservative   431  
    Turnout: 44%
    Rejected ballot papers: 12
  • Tring Town - Miswell Ward
    Tring Town - Miswell Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Olive Conway  Conservative   415  
    Jacqueline Dawson  Conservative   279  
    Ron Lanning Conservative   334  
    Stan Mills  Conservative   319  
    Nigel Nutkins  Liberal Democrats  749  Yes
    Brian Paske  Independent   411  
    Brian Patterson Liberal Democrats   679  Yes
    Helena Piper  Liberal Democrats   730  Yes
    Christopher Townsend  Liberal Democrats   788  Yes
    Turnout: 44%
    Rejected ballot papers: 10
For a full results breakdown, please see the  Declaration of Results - Parish 2019 (PDF 442KB).

Uncontested elections

The list below details the results for each parish or town ward where there was a uncontested election.

Expand all

  • Aldbury - East Ward
    Aldbury - East Ward election result
    Candidate Description  Votes  Elected 
    Graham Juniper      
    Peter Moore      
    Debbie O'Neil      
    Michael Pearce      
    Lucinda Tollinton       
    Steve Webb       

  • Aldbury - West Ward
    Aldbury - West Ward election result
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Stuart Hartlib      
    Suzanne Stretton       

  • Bovingdon
    Bovingdon election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Graham Barrett       
    Alison Gunn Independent     
    Julia Marshall Independent     
    Ben Richardson       
    Hugh Schneiders       
    Julie Steer       
    David Stent      
    Adrian Watney      
    Pauline Wright       

  • Chipperfield
    Chipperfield election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Wendy Bathurst       
    Geoff Bryant      
    Kevan Cassidy       
    Eamonn Flynn       
    Carly-Anne Heaphy       
    Larry Laverack       
    Tony McGuinness      
    Jooles Sayers       

  • Flamstead
    Flamstead election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Sandra Clark Independent     
    Steve McCurdy       
    Vince Picton      
    Julian Taunton Retired engineer    
    Jane Timmis  Conservative    

  • Flaunden
    Flaunden election result 2019
    Candidate Description  Votes  Elected 
    Vivienne Adams       
    Pamela Esom      
    John Newman      
    Jill Saunders      
    Diane Wass      

  • Great Gaddesden
    Great Gaddesden election result 2019
    Candidate Description  Votes  Elected 
    John Lowrie      
    Malcolm Stodell      
    Andy Thompson      
    Louise Wilson       

  • Kings Langley - Central Ward
    Kings Langley - Central Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Gerry Angiolini      
    Derek Collins       

  • Kings Langley - North Ward
    Kings Langley - North Ward election result 2019
    Candidate Description  Votes  Elected 
    Alan Anderson       
    Robert Mclean       

  • Kings Langley - South Ward
    Kings Langley - South Ward election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Howard Button  Conservative     
    Rene De Silva  Conservative     
    Andrew Hubberstey  Conservative     
    Alan Johnson  Conservative    
    John Morrish  Conservative     
    Mark Rogers Conservative     

  • Markyate
    Markyate election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Patricia Bunyan       
    Bert Chapman      
    Richard Peterson       
    Sheila Pilkinton       
    Patricia Styles       
    Julian Taunton Retired engineer    
    David Wei-Tsung      

  • Nettleden with Potten End
    Nettleden with Potten End election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Daniel Burfot       
    David Grimsdale      
    Simon Nelson       
    Erica Spanswick       
    Dina Westenholz-Smith      
    Roger Wright      

  • Northchurch
    Northchurch election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Jonathan Clark      
    Beryl Edwards      
    Gordon Godfrey      
    Peter Holditch  Liberal Democrats    
    Neil Pocock      
    Lara Pringle Liberal Democrats    
    Susan Rees      
    Mark Somervail  Liberal Democrats    

  • Tring Rural
    Tring Rural election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Douglas Chalmers       
    Nigel Fox       
    John Thirkettle      
    Nici Ward      

  • Wigginton
    Wigginton election result 2019
    Candidate  Description  Votes  Elected 
    Trenna Axon      
    Stuart Fordyce       
    Thomas Grammenos      
    Jane Mitchell       
    David Moore      
    Steve Walker       
    David Wilde      

Warning signDue to essential maintenance work, our online payment system will be unavailable between 8am and noon on Sunday 22 September. We apologise for any inconvenience caused. ×