Dacorum Borough Council election results 2019

Results by ward

The list below provides details of the election results in each Dacorum ward.

Expand all

  • Adeyfield East
    Adeyfield East election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    John Birnie Conservative   594  Yes
    Gary Cook Labour   299  
    Samuel Deering Green   159  
    Helen Heenan Labour   284  
    Joan Robinson Liberal Democrat   95  
    Noel Swinford UKIP   200  
    Anna Wellings Purvis Liberal Democrats   102  
    Andrew Williams Conservative   569  Yes
    Turnout: 30%
    Rejected ballot papers: 11
  • Adeyfield West
    Adeyfield West election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Adrian England Liberal Democrats   752  Yes
    Tony Gallagher Conservative   247  
    Stephen Rees Labour   189  
    Ron Tindall Liberal Democrats   705  Yes
    Adam Wyatt-Lowe Conservative   208  
    Ray York Labour   179  
    Turnout: 29.4%
    Rejected ballot papers: 29
  • Aldbury and Wigginton
    Aldbury and Wigginton 2019 election results
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Phil McDowell Liberal Democrats   522  Yes
    Stan Mills Conservative   305  
    Turnout: 44%
    Rejected ballot papers: 20
  • Apsley and Corner Hall
    Apsley and Corner Hall election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    David Bird Liberal Democrats   482  
    Emily Jacques Labour   519  
    Emma Macey  Liberal Democrats   447  
    Suqlain Mahmood  Conservative   747  Yes
    Sandy Palmer Labour   465  
    Fran Parkins Liberal Democrats   440  
    Colin Peter  Conservative  840  Yes
    Babita Sinha Conservative   734  Yes
    Jody Whitehill Labour   497  
    Turnout: 28%
    Rejected ballot papers: 48
  • Ashridge
    Ashridge election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Terry Douris  Conservative   671  Yes
    Jennifer O'Leary Labour   68  
    Dina Westenholz-Smith Liberal Democrats   228  
    Turnout: 46%
    Rejected ballot papers: 12
  • Bennetts End
    Bennetts End election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Sarah Bell Liberal Democrats  248  
    David Lillywhite  Green   238  
    Chris Lloyd-Staples Liberal Democrats   192  
    Sobaan Mahmood Conservative   538  Yes
    Ijlal Malik  Labour   479  
    Mark Rogers Conservative   529  Yes
    Amanda Tattershall Labour   485  
    Turnout: 33%
    Rejected ballot papers: 14
  • Berkhamsted Castle
    Berkhamsted Castle election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Sue Beardshaw  Conservative   640  
    Stephen Claughton  Liberal Democrats   1004  Yes
    David Collins  Conservative   613  
    Paul De Hoest Green  399  
    Rick Freedman Liberal Democrats   1078  Yes
    Gill Spooner Labour  151  
    James Spooner  Labour   90  
    Turnout: 45%
    Rejected ballot papers: 28
  • Berkhamsted East
    Berkhamsted East election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Sian Cusack  Labour   231  
    Rebecca Mackenzie  Green   469  
    Tracy Porter  Conservative   515  
    Garrick Stevens  Liberal Democrat   1139  Yes
    Nigel Taylor  Liberal Democrats   824  Yes
    David Ward  Conservative   395  
    Turnout: 41%
    Rejected ballot papers: 21
  • Berkhamsted West
    Berkhamsted West election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Anthony Armytage  Conservative   533  
    Steve Burdekin  Labour   121  
    Patrick Emery  Labour   140  
    Mary Hardinge  Green   286  
    Peter Matthews  Conservative   482  
    Sally Symington Liberal Democrats   966  Yes
    Nicky Woolner  Liberal Democrats   871  Yes
    Turnout: 38%
    Rejected ballot papers: 33
  • Bovingdon, Flaunden and Chipperfield
    Bovingdon, Flaunden and Chipperfield election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Gbola Adeleke  Conservative   1075  Yes
    Graham Barrett  Conservative   1311  Yes
    Wiebke Carr  Green   671  
    Denise Rance  Liberal Democrats   445  
    Stewart Riddick  Conservative   1196  Yes
    Malcolm Rogers  Liberal Democrats   365  
    Beth Townsend  Liberal Democrats   415  
    Gerard Wilkinson  Labour   238
    Turnout: 33%
    Rejected ballot papers: 33
  • Boxmoor
    Boxmoor election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    William Allen Liberal Democrats   1285  Yes
    Cameron Brady-Turner  Labour   427  
    Neil Harden  Conservative   898  
    Sherief Hassan  Green  367  
    Claire Hobson  Liberal Democrats   1232  Yes
    Bernard Hurley  Green   281  
    Janice Marshall  Conservative  968  
    Barbara Pesch Labour  326  
    Michael Pesch  Labour   260  
    Robert Theophile  Green   255  
    Liz Uttley  Liberal Democrats   1117  Yes
    William Wyatt-Lowe  Conservative   848  
    Turnout: 42%
    Rejected ballot papers: 30
  • Chaulden and Warners End
    Chaulden and Warners End election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Gill Broadbent  Liberal Democrats   276  
    Sam Buckton  Green   353  
    Nigel Durrant  Conservative   1071  Yes
    Graeme Elliot  Conservative   1060  Yes
    Rachael Frost  Labour   413  
    Fiona Guest  Conservative   1168  Yes
    Jean Langdon  Labour   516  
    Clive Mills  Labour   469  
    Claire Nicholls  Liberal Democrats   280  
    Diane Wilson Liberal Democrats   405  
    Turnout: 34%
    Rejected ballot papers: 42
  • Gadebridge
    Gadebridge election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Chris Angell  Liberal Democrats   186  
    Isy Imarni Conservative   482  Yes
    Zahoor Iqbal  Labour   268  
    Pearl Oguchi  Conservative   463  Yes
    Lynda Roe  Liberal Democrats   180  
    Suzanne Watts  Green   198  
    Lee Whitehill  Labour   290  
    Turnout: 27%
    Rejected ballot papers: 19
  • Grovehill
    Grovehill election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Julie Banks  Conservative   851  Yes
    Alexander Bhinder  Conservative   846  Yes
    Margaret Colquhoun  Liberal Democrats   153  
    Pat Dartnell  Labour   332  
    Karen Hall  UKIP   266  
    Vicky Martin  Labour   325  
    Paul Sandford  Green   241  
    Goverdhan Silwal Conservative   724  Yes
    Silvi Sutherland  UKIP   238  
    Steve Thornhill  Liberal Democrats   141  
    Angela Thurstan Liberal Democrats   139  
    Helen Whitworth  Labour  263  
    Turnout: 29%
    Rejected ballot papers: 5
  • Hemel Hempstead Town
    Hemel Hempstead Town election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Frances Arslan  Conservative   364  Yes
    Rob Beauchamp  Conservative   356  Yes
    Anne Fisher Labour   349  
    Samidha Garg  Labour   314  
    Joe Pitts-Cunningham  Green   193  
    Michelle Smith  UKIP   177  
    Joe Toovey  Liberal Democrats   345  
    Steve Wilson  Liberal Democrats   306  
    Turnout: 28%
    Rejected ballot papers: 8
  • Highfield
    Highfield election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Sammy Barry Liberal Democrats   504  Yes
    Louise Douris Conservative   230  
    James Froggatt  UKIP  194  
    Luke Jordan  Labour   337  
    Brenda Link  Liberal Democrats   541  Yes
    Vanessa Mitchell Labour   311  
    Charlotte Palmer Conservative   185
    Turnout: 32%
    Rejected ballot papers: 7
  • Kings Langley
    Kings Langley election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Alan Anderson Conservative   745  Yes
    John Collisson Labour   140  
    Dominic Hook Labour   131  
    Alan Johnson  Conservative   738  Yes
    Ashley Lawrence  Green   394  
    Ian Senior  Liberal Democrats   285  
    Faith Thornhill  Liberal Democrats   166  
    Turnout: 35%
    Rejected ballot papers: 14
  • Leverstock Green
    Leverstock Green election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Hazel Bassadone  Conservative   1211  Yes
    Margaret Griffiths  Conservative   1133  Yes
    Eileen Heylin  Liberal Democrats  404  
    Mike Heylin  Liberal Democrats   335  
    Ann Lang  Labour   514  
    Emma Reed  Labour   435  
    Mark Rutherford  Green   409  
    Michael Sheehan  Labour   374  
    Graham Sutton  Conservative   1092  Yes
    Abigail Waymont Liberal Democrats   245  
    Turnout: 31%
    Rejected ballot papers: 18
  • Nash Mills
    Nash Mills election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Alex Bell  Liberal Democrats   95  
    Rene De Silva  Conservative   156  
    Bernard Gronert Labour   86  
    Jan Maddern  Independent  600  Yes
    Turnout: 34%
    Rejected ballot papers: 1
  • Northchurch
    Northchurch election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Malcolm Cathcart  Green   61  
    Tina Howard  Conservative   220  
    Lara Pringle  Liberal Democrats   623  Yes
    Gwendoline Scott Labour   41  
    Turnout: 42%
    Rejected ballot papers: 8
  • Tring Central
    Tring Central election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Mark Anderson  UKIP   145  
    John Bowden  Liberal Democrats   570  Yes
    Geraint Cooksley  Labour   135  
    Stephen Hearn  Conservative   461  
    Phil Hills  Conservative   350  
    Mary Hodgskiss  Green  319  
    Roxanne Ransley  Liberal Democrats   730  Yes
    Turnout: 37%
    Rejected ballot papers: 9
  • Tring East
    Tring East election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Paul Elley  Liberal Democrats   375  
    Penny Hearn  Conservative   484  Yes
    Joe Stopps  Green  161  
    Turnout: 44%
    Rejected ballot papers: 10
  • Tring West and Rural
    Tring West and Rural election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Olive Conway  Conservative   529  
    Mike Hicks  Conservative   507  
    Nick Hollinghurst  Liberal Democrats   899  Yes
    Roger Oliver  Green   438  
    Peter Scott  Labour   171  
    Christopher Townsend  Liberal Democrats   824  Yes
    Turnout: 42%
    Rejected ballot papers: 9
  • Watling
    Watling election results 2019
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Herbert Chapman  Conservative   726  Yes 
    Lloyd Harris  Liberal Democrats   195  
    Erica Hodges  Liberal Democrats   449  
    Emily Spry  Green   400  
    Jane Timmis  Conservative   720  Yes
    Turnout: 31%
    Rejected ballot papers: 24
  • Woodhall Farm
    Woodhall Farm election results
    Candidate  Party  Votes  Elected 
    Paul Bryant  Labour   272  
    Jennifer Dickson  Labour   318  
    David Egerton  Liberal Democrats   230  
    Robert Short  Liberal Democrats   211  
    Rosie Sutton  Conservative   739  Yes
    Colette Wyatt-Lowe  Conservative   707  Yes
    Turnout: 29%
    Rejected ballot papers: 31

Results summary

The table below sets out the total number of seats per party.

Results summary for Dacorum Borough Council elections 2019
Party  Number of seats 
Conservative   31
Labour    0
Liberal Democrats  19
UKIP  0
Green  0
Independent  1

Percentage turnout: 34.5%

For a full breakdown of the results, please see the  Declaration of results - Borough 2019 (PDF 1MB).

Warning signDue to essential maintenance work, our online payment system will be unavailable between 8am and noon on Sunday 22 September. We apologise for any inconvenience caused. ×